Wzornik RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. NawetDosłownie w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety barw są opracowywane.

Na ich podstawie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje odpowiedniego wyboru. Dokładnie tak samo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ich wybór także opiera się o wzornik barw RAL, na podstawie którego wybiera się kolor lakieru, którym ma zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się również w Internecie, jednakże one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym gdyż monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco całkiem inaczej. Zależy to nie wyłącznie od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Może okazać się, że określony kolor na dwóch różnych komputerach będzie wyglądał całkiem inaczej. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego przenigdy nie zrobi się niebieski, niemniej jednak różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego też w przypadku wyboru barw zdecydowanie całkiem dobrze kierować się paletami drukowanymi. Umiejscowione na nich kolory RAL w bardzo wysokim stopniu odpowiadają ichniejszym realnemu wyglądowi. Gdy więc zależy nam na jak najbardziej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni z całą pewnością można wstępnie kolor wybrać na podstawie wzorników w sieci. Należy jednak w każdej chwili swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wtedy będzie się miało zapewnienie, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Więcej: wzornik kolorów ral.

Share