Rehabilitacja

Przeglądając fora internetowe można powiedzieć, że chondromalacja rzepki i jej dylematy to postrach sportowców. Nietrudno wyszukać kogoś kto po usłyszeniu tej diagnozy skończył z aktywnością fizyczną lub zalecono mu długą rehabilitację. Czym poprawnie jest to schorzenie, jakie są objawy- cóż zainteresowałem się tym kłopotem.

A więc czym jest chondromalacja rzepki. Ba! i tak doczytałem, iż to rozmiękanie rzepki lub kłykci kości udowej. Jest to też rozpulchnianie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe co zapobiega tarciu w stawie oraz pozwala bezbolesny chód i rozkład obciążeń w ciele. Ta choroba prowadzi do utraty sprężystości i twardości chrząstki przez co ona nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Wraz z postępem choróbska – chrząstka ta ulega spłaszczeniu, zwyrodnieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość. W bardzo wielu przypadkach prowadzi to do chodzenia o kulach albo artroskopii.

W diagnostyce chonodromalacji w metodzie Outerbridge odróżnia się jej 4 stopnie degradacji jak
1 etap gdzie występują wyłącznie zmiany powierzchowne i spluszowacenie,
2 etap jak przykładowo. chrząstka traci własną gładkość, bo są pęknięcia i fragmentacja grubości,
3 odcinek już są pęknięcia w tkance pod chrzęstnej niemniej jednak bez odsłonięcia kości.
I czwarty – ostatni etap gdzie są ubytki odsłaniające kość lub tkankę pod chrzęstną.

I tu ważną ciekawostką jest że tkanka chrzęstna nie jest unaczyniona , a dodatkowo unerwiona i przez to praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. I dlatego pierwsze dwa stopnie chronodromalacji w rzepce nie bolą. Zaś bóle w wyniku chondromalacji może pojawić się dopiero wówczas kiedy ubytki sięgają kości lub świetnie unerwionej i ukrwionej tkanki pod chrzęstnej. Rehabilitacja jak pole magnetyczne, jontoforeza albo dużo lepiej lasery – pomogą. Ważny jest także lód, ucisk i leki przeciwzapalne jak ketonal. ibuprom, bo mogą pomoc w zmniejszeniu opuchlizny. Dowiedziałem się, iż chory może odnieść korzyści ze stosowania stabilizatora lub innej formy unieruchomienia przez kilka dni, niemniej jednak powinien rozpocząć rehabilitować nogę , a dodatkowo kolano. Istotne jest szczególnie ćwiczenie na wewnętrzną część mięśnia czworogłowego uda.
Tak rzeczywiście największym kłopotem tej wrednej chondromalacji jest to, że to sprawa wybitnie indywidualna. Nie ma jednego wzoru postępowania. To co pomoże jednej osobie, może nie dawać jakichkolwiek efektów u drugiej. Każdy z nas jest inny. Dlatego nie ma co szukać pln rad. Wybierzmy się do fizjoterapeuty albo także ortopedy który ma doświadczenie w pracy z chorymi lub sportowcami w Gdańsku albo w Gdyni i poddajmy się laserom, bo mi pomogły. Spostrzega się korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie dolegliwości. U rehabilitanta oraz masażysty z Trójmiasta Michałowicza Pawła promieniowanie laserowe stosowane jest również w leczeniu problemów w kościach. W wielu badaniach pod mikroskopem na przykład. stwierdzono zachodzące pod jego wpływem zwiększenie unaczynienia i co ciekawe- szybsze formowanie się kostniny w miejscu choroby rzepki a dosłownie złamania. Bo chrząstka pokrywająca rzepkę jest dość gruba i wbrew pozorom nie tak łatwo ją zetrzeć a fizykoterapia jak laser pomaga.
Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych oraz zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest też zwiększeniu zawartości endorfin i prostaglandyn , a oprócz tego usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych. Warto zatem pamiętać, że chondromalacja to dolegliwość wtórna, coś musi być jej przyczyną, nie powstaje od tak. A powodów choroby jest zupełnie wiele jak – złe chodzenie i bieganie, złe obuwie albo też boczne przyparcie rzepki, zwichnięcia rzepki, przebyte urazy stawu kolanowego i potem nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Pozostawienie niestabilnej rzepki może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego z obrzękiem błony maziowej i wysiękami , a dodatkowo zniszczenia chrząstki przez nieprawidłowe siły ścierające. W tych wszystkich i innych przypadkach rzepka może być obciążana nieprawidłowo co prowadzi do jej niszczenia w miejscach przeciążeń.
A chondromalacja diagnozowana jest zbyt lekkomyślnie w Trójmieście, bo wręcz badanie U.S.G nie jest rewelacyjnym narzędziem do rozpoznania chondromalacji gdyż nie ukazuje nawet połowy powierzchni chrzęstnych. Zaś bóle w przedniej części kolana , a oprócz tego zły chód i wysięk, charakterystyczne trzaskanie podczas aktywności i mamy problem bo diagnoza gotowa, słyszymy że najlepiej byłoby przestać biegać, pobrać leki przeciwbólowe a jak to nie pomoże to konieczna jest rehabilitacja a na końcu – ortopedyczna operacja- a to brzmi jak wyrok na nas.
A bardzo ważna jest przerwa w sporcie albo zmniejszenie intensywności treningów. A bywa i tak,iż czasem też powinniśmy dać czas, ażeby uszkodzona chrząstka zabliźniła się tkanką łączną. Receptą nie jest jednak przerwanie jakiejkolwiek aktywności, gdyż naszym priorytetem powinna być rehabilitacja i znalezienie przyczyny złego obciążania rzepki jak na przykład. złe buty albo złe chodzenie. Znacząca jest diagnoza o chondromalacji rzepki u ortopedy i może być postawiona prawidłowo a chrząstka może być zniszczona dużego czwartego stopnia- występują wówczas dolegliwości ze strony kości lub tkanki pod chrzęstnej.
Niech ortopeda albo terapeuta rehabilitacyjny medyczny oceni osobiście nasz przypadek, dobierze leki, ćwiczenia jak rehabilitację. Znajdzie przyczynę bólu. Rehabilitacja rozwija się mocno, że faktycznie warto spróbować niektórych metod zanim rzucimy sport albo udamy się na operację i udaj się do terapeuty rehabilitacyjnego od chorób jak onkologiczne lub właściwie ortopedyczne i odbądż spotkanie dla chorych z Sopotu a także z Gdańska Przymorza i gdańskiej Żabianki i Zaspy i Stogów lub w Gdynia Chwarzno oraz Dąbrówka.
Niektórzy z was w tym momencie zadają sobie pytanie- co robić gdy nie wszyscy mają dolegliwości bólowe? A ma odpowiedź jest ważna , a ponadto prosta. Dbajmy o nasze kości i stawy bo jedzenie oraz dobra regeneracja i rozgrzewka jest bardzo ważna. No i rozciąganie , a oprócz tego odpowiednie buty, gdyż to ma duże znaczenie. Gdańszczanie -pamiętajmy o tym i nie dajmy się chorobie.
Zobacz: dobry rehabilitant Gdynia.

Share

Dodaj komentarz