Praca, urlop, wynagrodzenie

Osoba, która w danej firmie zajmuje się sprawami kadrowymi i płacowymi, posiada na głowie wiele spraw. Ona odpowiada za sprawy kadrowe.

Jej misją jest ewidencja czasu pracy. Nierzadko osoba taka zajmuje się również płacami, czyli oblicza wysokość wynagrodzeń poszczególnych pracowników. Ona musi pilnować tego, żeby do firmy trafiały wnioski urlopowe online składane, o ile firma taką sposobność pracownikom daje. Właściwie każdy taki wniosek musi być przez kadrową odebrany i przedłożony kierownictwu do rozpatrzenia. Bo kadrowa nie decyduje o tym, czy komuś urlop się powinno sięwarto, czy nie. To zadanie należące do pracodawcy lub osoby, której kontrolowanie urlopami powierzono.
Kadrowa dzisiaj ma nieco ułatwione zadanie, bo kilka czynności może wykonywać, jeżeli już posiada do dyspozycji właściwe programy komputerowe. Te zdecydowanie ułatwiają jej pracę. Jeśli dostaje ona wnioski urlopowe on-line, to musi je wyłącznie wydrukować. O ile posiada do dyspozycji elektroniczny system ewidencji czasu pracy, to po każdym dniu dostaje szczegółowy raport w odniesieniu do każdego pojedynczego pracownika. To ułatwia jej w późniejszym czasie obliczanie wynagrodzeń. W tym celu korzysta ze specjalnego skryptu. Nie jest nim elektroniczny system urlopowy. Do obliczania wysokości wynagrodzeń służy całkiem inny program. Taki podaje nie wyłącznie wysokość wynagrodzenia dla poszczególnego pracownika. Oblicza również wysokość składek i opłat związanych z podatkiem, jaki musi opłacić pracodawca. Dzięki takiemu programowi automatycznie generowane są także deklaracje PIT 11.
Sprawdź: dokument delegacji.

Share

Jedna myśl na temat “Praca, urlop, wynagrodzenie

  1. Szczerze dobry tekst, wyjątkowo mi się przydał, ponieważ właśnie szukałem odpowiedzi na takie pytania. Będę zaglądał częściej.

Dodaj komentarz