Matki pszczele

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do stworzenia swoje określone zadania. Są to więc robotnice odpowiadające między innymi za zbieranie pokarmu czy również trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Warto zdawać sobie sprawę natomiast o tym, że priorytetową rolę odgrywa mama pszczela.

Właściwie każdy pszczelarz doskonale zdaje sobie sprawę, że jest ona podstawą każdej pasieki jak też jej prawidłowego funkcjonowania. Stąd też warto skorzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują w głównej mierze matki pszczele dostępne w różnych rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie decydując się na matki pszczele do naszej pasieki powinniśmy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać wyłącznie osobniki pochodzące ze sprawdzonych a także uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak przykładowo wysoka miodność czy także łagodne zachowanie. Jest to najistotniejsze, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a zatem kolejnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto pamiętać także o tym, aby wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują między innymi matki tj. maminka pszczela włoszka. Ale znajdziemy również inne rasy np tj. krainki czy też sklenar. Warto dodać też o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to najbardziej istotne jeżeli zależy nam na tym, by pasieka bardzo dobrze się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób testowany z zastosowaniem odpowiednio dobranych linii trutni.

Polecana strona: matka pszczela sklenar.

Share

Dodaj komentarz