Jak wybrać dobry program do księgowości

Księgowanie to istotna sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych oprogramowań, jednak nie każdy z nich może spełniać nadzieja. Warto jest w każdej sytuacji zapoznać się ze szczegółowymi perspektywami na najbliższe czasy kodu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę zysków i rozchodów, nie będzie potrzebowała skryptu stosownego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie warto zamawiać systemu na wyrost, gdyż zwyczajnie zawiera on zupełnie inne komponenty niż niezbędne dla tego rodzaju działalności gospodarczej. Dobry program księgowy dla niedużych i średnich firm jest w każdym momencie intuicyjny – prostota w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy zainstalować i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należy „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego tj. nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, ewentualnie adres e-mailowy i telefon, a co bardzo istotne – czy firma jest płatnikiem VAT (o ile jest zwolniona z VAT, to należy wprowadzić adnotację na jakiej podstawie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie dystrybucji). Warto wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość istotne w przypadku stosowania przedpłat, a jeżeli taka sposobność występuje, to czy można fakturę proformę przerobić w dokument dystrybucji.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być sposobność przesyłania go w formie elektronicznej (np w schemacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty bardzo istotnym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, szczególnie że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację towarów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć zupełnie alternatywę z magazynem. Na prawdę istotna jest też sposobność wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przemian w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom właściwe księgowanie.

Sprawdź tutaj: www.ksiega-podatkowa.pl.

Share

Dodaj komentarz